Vervang "Alle waarden in SNOMED" door "Alle bevindingen in SNOMED" in diagnosenaamcodelijst
Concept
De neiging om een ongewenste fysieke reactie te ontwikkelen bij blootstelling aan een specifieke stof, groep van stoffen of type straling.
Purpose
Informatie m.b.t. tot een overgevoeligheid of intolerantie van de patiënt geeft aan dat er bij blootstelling aan de gespecificeerde stof, groep van stoffen of straling, een ongewenste reactie kan optreden. Dit kan voor de zorgverlener aanleiding zijn om op de gespecificeerde stof, groep van stoffen of straling te bewaken.
Evidence Base
Aan de termen Overgevoeligheid en Intolerantie geeft niet iedereen dezelfde betekenis. Over de term Allergie bestaat meer consensus. De term Overgevoeligheid geldt i.h.a. wel als breder dan Allergie. De naam OvergevoeligheidIntolerantie voor het rootconcept van de zib geeft aan dat deze zib in brede zin alle diagnoses dekt die neerkomen op de neiging van de patiënt om een ongewenste reactie te ontwikkelen bij blootstelling aan een specifieke stof, groep van stoffen of type straling.
Deze neiging kan zijn aangetoond door aanvullend onderzoek, maar ook worden verondersteld op basis van de aard van de reactie(s) en/of het aantal opgetreden reacties bij blootstelling aan de stof(fen) of straling. OvergevoeligheidIntolerantie dekt wat betreft stoffen o.a. geneesmiddelen, voedingsbestanddelen, inhalatieallergenen (bijv. pollen), insecten gif en contactallergenen (bijv. nikkel en latex).
De zib OvergevoeligheidIntolerantie is geschoeid op de leest van de zib Diagnose, omdat het een diagnose betreft. Het belangrijkste verschil is de container ‘Agens’ i.p.v. ‘Aanleiding’. Daarnaast kan men maar 1 diagnose vastleggen en geen differentiaaldiagnose, want een andere overgevoeligheid impliceert ook een ander Agens. Om deze reden heeft Agens ook kardinaliteit 1.
Net als Diagnose is er bij een (mogelijk) aanwezige overgevoeligheid of intolerantie een verwijzing van OvergvoeligheidIntolerantie naar AandoeningOfGesteldheid, omdat het de diagnostische interpretatie van de aandoening betreft.
De kardinaliteit van de verwijzing naar AandoeningOfGesteldheid is 0..1, omdat er bij een ontkenning van een overgevoeligheid of intolerantie geen sprake is van een aandoening of gesteldheid waarop die diagnose betrekking heeft. Om te representeren dat een patiënt niet bekend is met bijv. een allergie voor penicilline of dat een allergie voor penicilline is uitgesloten, is het de bedoeling om gebruik te maken van de zib Uitsluiting met een verwijzing naar OvergevoeligheidIntolerantie. In dit geval verwijst de instantiatie van OvergevoeligheidIntolerantie niet naar een AandoeningOfGesteldheid.
Information Model
Type
Id
Concept
Card.
Definitie
DefinitieCode
Verwijzing
NL-CM:8.6.1
OvergevoeligheidIntolerantie
Dit is een verwijzing naar het rootconcept van de bouwsteen OvergevoeligheidIntolerantie.
Een in vrije tekst geformuleerde nadere detaillering van de naam van de overgevoeligheid of intolerantie, wanneer dit detail niet beschikbaar is via de gebruikte codelijst.
NL-CM:8.6.9
DiagnoseDatum
1
Datum (en tijdstip) waarop de zorgverlener tot het inzicht van de diagnose kwam.
De zorgverlener die tot het diagnostisch inzicht van de overgevoeligheid of intolerantie is gekomen. Dit kan een ander individu zijn dan degene die het diagnostisch inzicht heeft geregistreerd.
De beoordeling van de zorgverlener m.b.t. de verwachte ernst van de reactie bij hernieuwde blootstelling aan de stof, groep stoffen of omgevingsfactor waar de patiënt overgevoelig of intolerant voor is.
Kolommen Concept en DefinitieCode: houdt de muis boven de waarde voor meer informatie
Voor uitleg over de gebruikte symbolen, zie de legenda pagina
Example Instances
OvergevoeligheidIntolerantie
DiagnoseDatum
07-10-2023
12-12-2023
DiagnoseStatus
Voorlopige diagnose
Bevestigde diagnose
WijzeVanVaststellen
Vastgesteld op basis van anamnese.
Vastgesteld op basis van het klinisch beeld en aanvullend onderzoek
Categorie
Voedingsmiddelen
VerwachtRisicoBijBlootstelling
Licht
Licht
DiagnoseNaamGegevens
DiagnoseNaam
Lactose-intolerantie
Lactose-intolerantie
NadereSpecificatieDiagnoseNaam
Agens
Stof
Lactose
Lactose
Toelichting
Diagnosesteller::Zorgverlener
Naam
Drs. L.J. Verhagen
Drs. L.J. Verhagen
Specialisme
Huisarts
Huisarts
AandoeningOfGesteldheid
PeriodeAanwezig
StartDatumTijd
19-08-2023
19-08-2023
StatusDatum
07-10-2023
12-12-2023
Ernst
Matig
Matig
OvergevoeligheidIntolerantie
DiagnoseDatum
08-08-2023
DiagnoseStatus
Voorlopige diagnose
WijzeVanVaststellen
Vastgesteld op basis van het klinisch beeld en aanvullend onderzoek.
Categorie
Geneesmiddelen, Voedingsmiddelen.
VerwachtRisicoBijBlootstelling
Ernstig
Diagnose
DiagnoseNaamGegevens
Neiging tot nadelige reactie op stof
NadereSpecificatieDiagnoseNaam
Agens
Stof
Carmine
Toelichting
Vastgesteld middels provocatietest.
Diagnosesteller::Zorgverlener
Naam
Mevr. E. Süshel
Specialisme
Inwendige geneeskunde
AandoeningOfGesteldheid
PeriodeAanwezig
StartDatumTijd
05-2023
StatusDatum
07-10-2023
Ernst
Matig
OvergevoeligheidIntolerantie
DiagnoseDatum
02-05-2023
DiagnoseStatus
Bevestigde diagnose
WijzeVanVaststellen
Vastgesteld op basis van het klinisch beeld en aanvullend onderzoek.
Categorie
Geneesmiddelen
VerwachtRisicoBijBlootstelling
Mild
Diagnose
DiagnoseNaamGegevens
Geneesmiddelovergevoeligheid
NadereSpecificatieDiagnoseNaam
Agens
Stof
Rituximab
Toelichting
Anafylactoïde reacties bij een hogere pompstand dan 5-6. Meerdere positieve challenges en negatieve dechallenges, passend bij rituximab geïnduceerde cellysis.
Diagnosesteller::Zorgverlener
Naam
Mevr. C. van Aa
Specialisme
Neurologie
AandoeningOfGesteldheid
PeriodeAanwezig
StartDatumTijd
15-02-2023
StatusDatum
02-05-2023
Ernst
Matig
Instructions
Een overgevoeligheid of intolerantie verwijst altijd naar de aandoening of gesteldheid waarvan deze de interpretatie is. Als er > 1 instantiatie van overgevoeligheid of intolerantie, reactie of diagnose naar dezelfde aandoening of gesteldheid verwijst, dan geeft de instantiatie met de meeste recente diagnosedatum de huidige diagnose weer.
Waardenlijsten of valuesets uit deze zib worden mogelijk deprecated op het moment dat het SNOMED-besluit van kracht wordt in Nederland. Meer informatie over het SNOMED-besluit en wat de implementatie betekend voor zibs vindt u op https://zibs.nl/wiki/SNOMEDbesluit.
Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig. Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:
HL7® versie 3 CDA compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz ART-DECOR® omgeving
HL7® FHIR® compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz-omgeving op de Simplifier FHIR Registry