Darmfunctie-v5.0(2024NL): verschil tussen versies

Uit Zorginformatiebouwstenen
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Update bot (overleg | bijdragen)
Nieuwe pagina aangemaakt met '<!-- Hieronder wordt een transclude page aangeroepen --> {{Versions-2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.3.4.15(NL)|1|Darmfunctie-v5.0(2024NL)}} <!-- Tot hier de transclude page --> ==Algemeen<!--hdGeneralInformation-->== Naam<!--hdName-->: '''nl.zorg.Darmfunctie''' link=BowelFunction-v5.0(2024EN)<BR> Versie<!--hdVersion-->: '''5.0''' <br> ZIB Status<!--hdStatus-->:Draft<br> Publicatie<!--hdPublication-->: '''2024''' <br> Publicatie stat...'
 
Update bot (overleg | bijdragen)
Geen bewerkingssamenvatting
Regel 36: Regel 36:
|style="width:250px; "|DCM::EndorsingAuthority.Address||
|style="width:250px; "|DCM::EndorsingAuthority.Address||
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::EndorsingAuthority.Name||NFU &amp; V&amp;VN
|style="width:250px; "|DCM::EndorsingAuthority.Name||NFU & V&VN
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::EndorsingAuthority.Telecom||
|style="width:250px; "|DCM::EndorsingAuthority.Telecom||
Regel 54: Regel 54:
|style="width:250px; "|DCM::PublicationStatus||Unpublished
|style="width:250px; "|DCM::PublicationStatus||Unpublished
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::ReviewerList||Projectgroep RadB Verpleegkundige Gegevens &amp; Kerngroep Registratie aan de Bron
|style="width:250px; "|DCM::ReviewerList||Projectgroep RadB Verpleegkundige Gegevens & Kerngroep Registratie aan de Bron
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::RevisionDate||09-04-2024
|style="width:250px; "|DCM::RevisionDate||09-04-2024
Regel 77: Regel 77:
|-
|-
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_0#ZIB-453 | ZIB-453 ]]
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_0#ZIB-453 | ZIB-453 ]]
|Wijziging naamgeving ZIB&#39;s en logo&#39;s door andere opzet van beheer
|Wijziging naamgeving ZIB's en logo's door andere opzet van beheer
|}
|}


Regel 104: Regel 104:
|-
|-
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_3#ZIB-1582 | ZIB-1582 ]]
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_3#ZIB-1582 | ZIB-1582 ]]
|Tekstuele wijzigingen zib Darmfunctie (2020EN)
|Geen informatie
|}
|}


Regel 111: Regel 111:
|-
|-
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_3#ZIB-1581 | ZIB-1581 ]]
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_3#ZIB-1581 | ZIB-1581 ]]
|Definitiecode Darm-/Blaasfunctie
|Geen informatie
|}
|}


Publicatieversie <u>5.0</u> (nn-nn-nnnn)
Publicatieversie <u>5.0</u> (15-04-2024)
{|
{|
|-
|-
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_4#ZIB-2129 | ZIB-2129 ]]
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_4#ZIB-2129 | ZIB-2129 ]]
|2023-1 Terminologieissues gevonden bij import
|Geen informatie
|}
|}
</div>
</div>
Regel 141: Regel 141:
rect 177 173 298 243 [[#3101]]
rect 177 173 298 243 [[#3101]]
rect 551 177 672 247 [[#3107]]
rect 551 177 672 247 [[#3107]]
rect 177 43 293 110 [[MedischHulpmiddel-v4.0(2024NL)]]
rect 177 43 293 110 [[MedischHulpmiddel-v5.0(2024NL)]]
rect 373 43 489 110 [[Stoma-v3.4(2024NL)]]
rect 373 43 489 110 [[Stoma-v3.4(2024NL)]]
rect 161 392 318 442 [[#FecesContinentieCodelijst]]
rect 161 392 318 442 [[#FecesContinentieCodelijst]]
Regel 256: Regel 256:
{|
{|
|-
|-
|[[Bestand: block.png | link=MedischHulpmiddel-v4.0(2024NL)]]||[[MedischHulpmiddel-v4.0(2024NL) |MedischHulpmiddel]]
|[[Bestand: block.png | link=MedischHulpmiddel-v5.0(2024NL)]]||[[MedischHulpmiddel-v5.0(2024NL) |MedischHulpmiddel]]
|}
|}
|-style="vertical-align:top; background-color: transparent; "
|-style="vertical-align:top; background-color: transparent; "
Regel 276: Regel 276:


==Example Instances==
==Example Instances==
Voorbeeld file fout: Kan het opgegeven bestand niet vinden. : C:\Users\zanen_nict1\Nictiz\ZIB centrum - Documenten\9. Overig\9.5. Software\Voorbeeldbestanden werkversie\ZIB_Examples_2024\nl.zorg.Darmfunctie-v5.0(NL)_Voorbeeld.docx
{|class="wikitable" width="508px" style= "font-size: 9.5pt;"
|-style=vertical-align:top;
|colspan="2" style="background-color: #1F497D; width: 100%; "|<font color=#FFFFFF><b>D</b></font><font color=#FFFFFF><b>armfunctie</b></font><font color=#FFFFFF><b> (stoma)</b></font>
|-style=vertical-align:top;
|colspan="2" style="background-color: #4F81BD; width: 100%; "|<font color=#FFFFFF><b>Algemeen</b></font>
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|FecesContinentie
| style="width: 58%; "|<noWiki>-</noWiki>
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|Frequentie
| style="width: 58%; "|3 maal per dag
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|Incontinentiemateriaal
| style="width: 58%; "|<noWiki>-</noWiki>
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|DefecatieConsistentie
| style="width: 58%; "|Als een worst of slang, glad en zacht.
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|Defecatiekleur
| style="width: 58%; "|Normaal
|-style=vertical-align:top;
|colspan="2" style="background-color: #4F81BD; width: 100%; "|<font color=#FFFFFF><b>Stoma</b></font>
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|StomaType
| style="width: 58%; "|Dubbelloops colostoma
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|AanlegDatum
| style="width: 58%; "|31-02-2014
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|AnatomischeLocatie
| style="width: 58%; "|Bovenbuik links
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|Toelichting
| style="width: 58%; "|Stoma is definitief. Vandaag stoma verzorgd, samen met patiënt. Peristomale huid is licht geïrriteerd.
|}
{|class="wikitable" width="508px" style= "font-size: 9.5pt;"
|-style=vertical-align:top;
|colspan="2" style="background-color: #1F497D; width: 100%; "|<font color=#FFFFFF><b>D</b></font><font color=#FFFFFF><b>armfunctie</b></font><font color=#FFFFFF><b> (continentie stoornis)</b></font>
|-style=vertical-align:top;
|colspan="2" style="background-color: #4F81BD; width: 100%; "|<font color=#FFFFFF><b>Algemeen</b></font>
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|FecesContinentie
| style="width: 58%; "|Af en toe een ongelukje
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|Frequentie
| style="width: 58%; "|4 maal per dag
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|Incontinentiemateriaal
| style="width: 58%; "|Elastisch broekje
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|DefecatieConsistentie
| style="width: 58%; "|Zachte stukjes met gehavende randen.
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|Defecatiekleur
| style="width: 58%; "|Grijswit
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 42%; "|Toelichting
| style="width: 58%; "|Patiënt was vanmorgen incontinent.
|}
 
==References==
==References==
1. International Classification of Functioning Disability and Health (ICF) [Online] Beschikbaar op:<font color="#0000ff"><u>http:/www.rivm.nl/who-fic/icf.htm</u></font> [Geraadpleegd: 13 februari 2015]
1. International Classification of Functioning Disability and Health (ICF) [Online] Beschikbaar op:<font color="#0000ff"><u>http:/www.rivm.nl/who-fic/icf.htm</u></font> [Geraadpleegd: 13 februari 2015]
Regel 290: Regel 349:
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.2
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.2
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Status<!--vsStatusTag-->: Active
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 298: Regel 358:
|Omschrijving<!--vsDescription-->
|Omschrijving<!--vsDescription-->
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "Onbekende code" style = "color:red">Separate hard lumps, like nuts.</span>
|<span title = "Separate hard lumps, like nuts">Losse harde keutels, zoals noten</span>
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type1]
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type1]
|BristolStoolTypes
|BristolStoolTypes
Regel 304: Regel 364:
|Losse harde keutels, zoals noten
|Losse harde keutels, zoals noten
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "Onbekende code" style = "color:red">Sausage-shaped but lumpy.</span>
|<span title = "Sausage-shaped but lumpy">Als een worst, maar klonterig</span>
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type2]
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type2]
|BristolStoolTypes
|BristolStoolTypes
Regel 310: Regel 370:
|Als een worst, maar klonterig
|Als een worst, maar klonterig
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "Onbekende code" style = "color:red">Like sausage but with cracks on its surface.</span>
|<span title = "Like sausage but with cracks on its surface">Als een worst, maar met barstjes aan de buitenkant</span>
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type3]
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type3]
|BristolStoolTypes
|BristolStoolTypes
Regel 316: Regel 376:
|Als een worst, maar met barstjes aan de buitenkant
|Als een worst, maar met barstjes aan de buitenkant
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "Onbekende code" style = "color:red">Like sausage or snake, smooth and soft.</span>
|<span title = "Like sausage or snake, smooth and soft">Als een worst of slang, glad en zacht</span>
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type4]
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type4]
|BristolStoolTypes
|BristolStoolTypes
Regel 322: Regel 382:
|Als een worst of slang, glad en zacht
|Als een worst of slang, glad en zacht
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "Onbekende code" style = "color:red">Soft blobs with clear-cut edges</span>
|<span title = "Soft blobs with clear-cut edges">Zachte keutels met duidelijke randen</span>
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type5]
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type5]
|BristolStoolTypes
|BristolStoolTypes
Regel 328: Regel 388:
|Zachte keutels met duidelijke randen
|Zachte keutels met duidelijke randen
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "Onbekende code" style = "color:red">Fluffy pieces with ragged edges</span>
|<span title = "Fluffy pieces with ragged edges">Zachte stukjes met gehavende randen</span>
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type6]
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type6]
|BristolStoolTypes
|BristolStoolTypes
Regel 334: Regel 394:
|Zachte stukjes met gehavende randen
|Zachte stukjes met gehavende randen
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "Onbekende code" style = "color:red">Entirely liquid</span>
|<span title = "Entirely liquid">Helemaal vloeibaar</span>
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type7]
|[https://zibs.nl/wiki/Zib_Codestelsels#Codestelsels_voor_waardelijsten Type7]
|BristolStoolTypes
|BristolStoolTypes
|2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1
|2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1
|Helemaal vloeibaar
|Helemaal vloeibaar
|-style="background-color: #1F497D; color: white; font-weight: bold; "
|colspan="5"|
|-style="vertical-align:top; background-color: #EBF5FB;"
|colspan="5"|Andere waarden zijn niet toegestaan<!--vsExcludeOTH-->
|}
|}
=== DefecatieKleurCodelijst===
=== DefecatieKleurCodelijst===
Regel 345: Regel 409:
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.5
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.5
|Binding<!--vsBindingTag-->: Extensible
|Binding<!--vsBindingTag-->: Extensible
|Status<!--vsStatusTag-->: Active
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 388: Regel 453:
|2.16.840.1.113883.6.96
|2.16.840.1.113883.6.96
|Rood
|Rood
|-style="background-color: #1F497D; color: white; font-weight: bold; "
|colspan="5"|
|-style="vertical-align:top; background-color: #EBF5FB;"
|colspan="5"|Waarde Other (OTH) uit codestelsel NullFlavor (OID: 2.16.840.1.113883.5.1008) is toegestaan in deze waardenlijst.<!--vsIncludeOTH-->
|}
|}
=== FecesContinentieCodelijst===
=== FecesContinentieCodelijst===
Regel 394: Regel 463:
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.1
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.1
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Status<!--vsStatusTag-->: Active
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 423: Regel 493:
|2.16.840.1.113883.6.96
|2.16.840.1.113883.6.96
|Continent
|Continent
|-style="background-color: #1F497D; color: white; font-weight: bold; "
|colspan="6"|
|-style="vertical-align:top; background-color: #EBF5FB;"
|colspan="6"|Andere waarden zijn niet toegestaan<!--vsExcludeOTH-->
|}
|}


Regel 431: Regel 505:
==Bouwsteen verwijzingen<!--ftReferences-->==
==Bouwsteen verwijzingen<!--ftReferences-->==
====Deze bouwsteen verwijst naar<!--ftRefersTo-->====
====Deze bouwsteen verwijst naar<!--ftRefersTo-->====
*[[MedischHulpmiddel-v4.0(2024NL)|MedischHulpmiddel-v4.0]]
*[[MedischHulpmiddel-v5.0(2024NL)|MedischHulpmiddel-v5.0]]
*[[Stoma-v3.4(2024NL)|Stoma-v3.4]]
*[[Stoma-v3.4(2024NL)|Stoma-v3.4]]
====Deze bouwsteen wordt gebruikt in<!--ftReferredBy-->====
====Deze bouwsteen wordt gebruikt in<!--ftReferredBy-->====
:--
:--
==Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR<!--ftHeader-->==
==Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR<!--ftHeader-->==
Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.&lt;BR&gt;Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:<!--ftReferenceIntro-->
Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.<BR>Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:<!--ftReferenceIntro-->
<ul>
<ul>
<li>HL7&#174; versie 3 CDA compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz ART-DECOR&#174; omgeving<!--ftArtDecorReference--> {{ArtDecorLinks|2024|4.15}}</li>
<li>HL7® versie 3 CDA compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz ART-DECOR® omgeving<!--ftArtDecorReference--> {{ArtDecorLinks|2024|4.15}}</li>
<li>HL7&#174; FHIR&#174; compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz-omgeving op de Simplifier FHIR Registry<!--ftSimplifierReference--> {{SimplefierLinks|2024|BowelFunction}}</li>
<li>HL7® FHIR® compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz-omgeving op de Simplifier FHIR Registry<!--ftSimplifierReference--> {{SimplefierLinks|2024|BowelFunction}}</li>
</ul>
</ul>
==Downloads<!--ftDownloadTitle-->==
==Downloads<!--ftDownloadTitle-->==
De bouwsteen is ook beschikbaar als [[Media:nl.zorg.Darmfunctie-v5.0(2024NL).pdf|pdf bestand]] [[File:PDF.png|link=]] of als [[Media:nl.zorg.Darmfunctie-v5.0(2024NL).xlsx|spreadsheet]] [[File:xlsx.png|link=]]<!--ftDownloads-->
De bouwsteen is ook beschikbaar als [[Media:nl.zorg.Darmfunctie-v5.0(2024NL).pdf|pdf bestand]] [[File:PDF.png|link=]] of als [[Media:nl.zorg.Darmfunctie-v5.0(2024NL).xlsx|spreadsheet]] [[File:xlsx.png|link=]]<!--ftDownloads-->
==Over deze informatie<!--ftHeader2-->==
==Over deze informatie<!--ftHeader2-->==
De informatie in deze wiki pagina is gebaseerd op de<!--ftInfoBase--> Prepublicatie 2024-1 <BR>
De informatie in deze wiki pagina is gebaseerd op de<!--ftInfoBase--> Publicatie 2024 <BR>
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:
<ul>
<ul>
<li>SNOMED Clinical Terms versie: 20240331 [R] (maart 2024-editie)</li>
<li>SNOMED Clinical Terms versie: 20250331 [R] (maart 2025-editie)</li>
<li>LOINC version 2.77</li>
<li>LOINC version 2.77</li>
</ul>
</ul>
De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina<!--ftConditions--> [[Bestand:list2.png|link=ZIB_Hoofdpagina<!--wikiMainpage-->]]<BR>
De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina<!--ftConditions--> [[Bestand:list2.png|link=ZIB_Hoofdpagina<!--wikiMainpage-->]]<BR>
Deze pagina is gegenereerd op 23/04/2024 12:36:09 met ZibExtraction v. 9.3.8777.28571<!--ftDate--> <BR>
Deze pagina is gegenereerd op 18/04/2025 09:24:25 met ZibExtraction v. 9.4.9209.40417<!--ftDate--> <BR>
-----
-----
<div style="text-align: right; direction: ltr; margin-left: 1em;" >[[Bestand: Back 16.png| link= ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL)]] [[ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL) |Terug naar ZIB overzicht<!--hdBackToMainPage--> ]]</div>
<div style="text-align: right; direction: ltr; margin-left: 1em;" >[[Bestand: Back 16.png| link= ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL)]] [[ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL) |Terug naar ZIB overzicht<!--hdBackToMainPage--> ]]</div>

Versie van 18 apr 2025 10:00



Algemeen

Naam: nl.zorg.Darmfunctie
Versie: 5.0
ZIB Status:Draft
Publicatie: 2024
Publicatie status: Unpublished
Publicatie datum:


Terug naar ZIB overzicht

Metadata

DCM::CoderList Werkgroep RadB Verpleegkundige Gegevens
DCM::ContactInformation.Address *
DCM::ContactInformation.Name *
DCM::ContactInformation.Telecom *
DCM::ContentAuthorList Werkgroep RadB Verpleegkundige Gegevens
DCM::CreationDate 1-4-2014
DCM::DeprecatedDate
DCM::DescriptionLanguage nl
DCM::EndorsingAuthority.Address
DCM::EndorsingAuthority.Name NFU & V&VN
DCM::EndorsingAuthority.Telecom
DCM::Id 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.3.4.15
DCM::KeywordList Defecatie, continentie
DCM::LifecycleStatus Draft
DCM::ModelerList Werkgroep RadB Verpleegkundige Gegevens
DCM::Name nl.zorg.Darmfunctie
DCM::PublicationDate
DCM::PublicationStatus Unpublished
DCM::ReviewerList Projectgroep RadB Verpleegkundige Gegevens & Kerngroep Registratie aan de Bron
DCM::RevisionDate 09-04-2024
DCM::Supersedes nl.zorg.Darmfunctie-v4.0
DCM::Version 5.0
HCIM::PublicationLanguage NL
MAX::SchematronFile C:\Eclipse Workspace\NieuwEPD\9.01 Schematron\901 Validation Rules.sch

Revision History

Publicatieversie 1.0 (01-07-2015)

Publicatieversie 3.0 (01-05-2016)

ZIB-453 Wijziging naamgeving ZIB's en logo's door andere opzet van beheer

Publicatieversie 3.1 (04-09-2017)

ZIB-530 Verwijzingen naar de bouwsteen Verpleegkundige Interventie verwijderd
ZIB-531 Vervangen 5-punts ICF schaal door 3-punts SNOMED CT schaal voor beperkingen en stoornissen
ZIB-544 Toevoegen defecatiekleur

Publicatieversie 3.1.1 (01-10-2018)

ZIB-732 Een aantal Snomed codes blijken bij nadere controle invalide. Een aantal andere codes zijn inmiddels Inactive verklaard in SNOMED

Publicatieversie 3.1.2 (01-12-2021)

ZIB-1582 Geen informatie

Publicatieversie 4.0 (10-06-2022)

ZIB-1581 Geen informatie

Publicatieversie 5.0 (15-04-2024)

ZIB-2129 Geen informatie

Concept

Een belangrijke functie van met name de endeldarm is de tijdelijke opslag van ontlasting en het uitscheiden hiervan, zodra daar een gelegenheid voor is. Verstoring van de darmfunctie kan leiden tot ontlastingsincontinentie en obstipatie.

Purpose

Informatie over stoornissen van de darmfunctie is van belang voor het opstellen van het verpleegplan en voor de verpleging van de patiënt. Daarnaast biedt informatie over de ontlasting (vorm en kleur) additionele informatie over de gezondheidstoestand van de patiënt.
In een overdrachtssituatie biedt het de mogelijkheid te anticiperen op de komst van de patiënt en continuïteit van zorg voor de patiënt te bewerkstelligen. Zo kan bijvoorbeeld materiaal of deskundigheid vooraf worden geregeld.

Evidence Base

De definities van de concepten zijn (deels) ontleend aan de Nederlandse vertaling van de ICF begrippen.

Information Model


#DefecatieKleurCodelijst#3106#DefecatieConsistentieCodelijst#3103#3101#3107MedischHulpmiddel-v5.0(2024NL)Stoma-v3.4(2024NL)#FecesContinentieCodelijst#3108#3109


Type Id Concept Card. Definitie DefinitieCode Verwijzing
NL-CM:4.15.1 Darmfunctie Rootconcept van de bouwsteen Darmfunctie. Dit rootconcept bevat alle gegevenselementen van de bouwsteen Darmfunctie.
300373008 Bevinding betreffende defecatie
NL-CM:4.15.2 FecesContinentie 0..1 Fecale continentie is de willekeurige controle over de uitscheiding van feces.
129008009 Darmcontrole
FecesContinentieCodelijst
NL-CM:4.15.3 Stoma 0..1 Stoma beschrijft de aanwezigheid van een een onnatuurlijke, chirurgisch aangelegde opening. Indien hier sprake van is, dient het type stoma ingevuld te worden en kunnen daarnaast de plaatsingsdatum en locatie van het stoma en eventuele stomazakjes en toelichting beschreven worden.
Stoma
NL-CM:4.15.4 Frequentie 0..1 De frequentie van defecatie.
162098000 Frequentie van defecatie
NL-CM:4.15.9 DefecatieConsistentie 0..1 De consistentie van feces geeft de hardheid van ontlasting aan. Bij het bepalen hiervan wordt gebruik gemaakt van de Bristol Stool scale.
443172007 Score op Bristol Stoelgangschaal
DefecatieConsistentieCodelijst
NL-CM:4.15.10 DefecatieKleur 0..1 De kleur van feces is mogelijk relevant voor het opsporen van onderliggende aandoeningen, zoals een bloeding of galwegaandoening.
9397-1 Kleur [type] in feces
DefecatieKleurCodelijst
NL-CM:4.15.6 Incontinentiemateriaal::MedischHulpmiddel 0..1 Een beschrijving van het gebruikte incontinentiemateriaal.
337588003 Incontinentiehulpmiddel
MedischHulpmiddel
NL-CM:4.15.7 Toelichting 0..1 Een toelichting op de darmfunctie.
48767-8 Verklarend commentaar [interpretatie] in {systeem} (tekstueel)

Kolommen Concept en DefinitieCode: houdt de muis boven de waarde voor meer informatie
Voor uitleg over de gebruikte symbolen, zie de legenda pagina

Example Instances

Darmfunctie (stoma)
Algemeen
FecesContinentie -
Frequentie 3 maal per dag
Incontinentiemateriaal -
DefecatieConsistentie Als een worst of slang, glad en zacht.
Defecatiekleur Normaal
Stoma
StomaType Dubbelloops colostoma
AanlegDatum 31-02-2014
AnatomischeLocatie Bovenbuik links
Toelichting Stoma is definitief. Vandaag stoma verzorgd, samen met patiënt. Peristomale huid is licht geïrriteerd.
Darmfunctie (continentie stoornis)
Algemeen
FecesContinentie Af en toe een ongelukje
Frequentie 4 maal per dag
Incontinentiemateriaal Elastisch broekje
DefecatieConsistentie Zachte stukjes met gehavende randen.
Defecatiekleur Grijswit
Toelichting Patiënt was vanmorgen incontinent.

References

1. International Classification of Functioning Disability and Health (ICF) [Online] Beschikbaar op:http:/www.rivm.nl/who-fic/icf.htm [Geraadpleegd: 13 februari 2015]

2. Richtlijn stomazorg V&VN. [Online] Beschikbaar op:http://venvn.xcess-5.xec.nl/Portals/1/Nieuws/2013%20Documenten/20130527%20%20Richtlijn%20Stomazorg.pdf [Geraadpleegd: 13 februari 2015]

3. LEWIS, SJ. HEATON, KW. (1997) Stool form scale as a useful guide to intestinal transit time. Scand. J. Gastroenterol. 32 (9). p.920–924.

Valuesets

DefecatieConsistentieCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.2 Binding: Required Status: Active
Conceptnaam Conceptcode Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
Losse harde keutels, zoals noten Type1 BristolStoolTypes 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1 Losse harde keutels, zoals noten
Als een worst, maar klonterig Type2 BristolStoolTypes 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1 Als een worst, maar klonterig
Als een worst, maar met barstjes aan de buitenkant Type3 BristolStoolTypes 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1 Als een worst, maar met barstjes aan de buitenkant
Als een worst of slang, glad en zacht Type4 BristolStoolTypes 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1 Als een worst of slang, glad en zacht
Zachte keutels met duidelijke randen Type5 BristolStoolTypes 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1 Zachte keutels met duidelijke randen
Zachte stukjes met gehavende randen Type6 BristolStoolTypes 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1 Zachte stukjes met gehavende randen
Helemaal vloeibaar Type7 BristolStoolTypes 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1 Helemaal vloeibaar
Andere waarden zijn niet toegestaan

DefecatieKleurCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.5 Binding: Extensible Status: Active
Conceptnaam Conceptcode Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
Kleur van feces normaal 167605001 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Normaal
Groene feces 167609007 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Groen
Gele feces 167607009 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Geel
Zwarte feces 267055007 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Zwart
Grijswitte feces 267056008 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Grijswit
Rode feces 64412006 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Rood
Waarde Other (OTH) uit codestelsel NullFlavor (OID: 2.16.840.1.113883.5.1008) is toegestaan in deze waardenlijst.

FecesContinentieCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.15.1 Binding: Required Status: Active
Conceptnaam Conceptcode Conceptwaarde Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
Incontinentie voor feces 72042002 0 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Incontinent
Incidenteel ontlastingsverlies 165230005 1 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Af en toe een ongelukje
Volledig continent voor ontlasting 24029004 2 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Continent
Andere waarden zijn niet toegestaan

Deze bouwsteen in overige publicaties

Bouwsteen verwijzingen

Deze bouwsteen verwijst naar

Deze bouwsteen wordt gebruikt in

--

Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR

Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.
Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:

  • HL7® versie 3 CDA compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz ART-DECOR® omgeving
  • HL7® FHIR® compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz-omgeving op de Simplifier FHIR Registry

Downloads

De bouwsteen is ook beschikbaar als pdf bestand of als spreadsheet

Over deze informatie

De informatie in deze wiki pagina is gebaseerd op de Publicatie 2024
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:

  • SNOMED Clinical Terms versie: 20250331 [R] (maart 2025-editie)
  • LOINC version 2.77

De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina
Deze pagina is gegenereerd op 18/04/2025 09:24:25 met ZibExtraction v. 9.4.9209.40417


Terug naar ZIB overzicht