VermogenTotEten-v3.1.1(2024NL): verschil tussen versies

Uit Zorginformatiebouwstenen
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Update bot (overleg | bijdragen)
Nieuwe pagina aangemaakt met '<!-- Hieronder wordt een transclude page aangeroepen --> {{Versions-2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.3.4.7(NL)|1|VermogenTotEten-v3.1.1(2024NL)}} <!-- Tot hier de transclude page --> ==Algemeen<!--hdGeneralInformation-->== Naam<!--hdName-->: '''nl.zorg.VermogenTotEten''' link=AbilityToEat-v3.1.1(2024EN)<BR> Versie<!--hdVersion-->: '''3.1.1''' <br> ZIB Status<!--hdStatus-->:Draft<br> Publicatie<!--hdPublication-->: '''2024''' <br> Pub...'
 
Update bot (overleg | bijdragen)
Geen bewerkingssamenvatting
 
(4 tussenliggende versies door dezelfde gebruiker niet weergegeven)
Regel 5: Regel 5:
Naam<!--hdName-->: '''nl.zorg.VermogenTotEten''' [[Bestand:EN.png|link=AbilityToEat-v3.1.1(2024EN)]]<BR>
Naam<!--hdName-->: '''nl.zorg.VermogenTotEten''' [[Bestand:EN.png|link=AbilityToEat-v3.1.1(2024EN)]]<BR>
Versie<!--hdVersion-->: '''3.1.1''' <br>
Versie<!--hdVersion-->: '''3.1.1''' <br>
ZIB Status<!--hdStatus-->:Draft<br>
ZIB Status<!--hdStatus-->:Final<br>
Publicatie<!--hdPublication-->: '''2024''' <br>
Publicatie<!--hdPublication-->: '''2024''' <br>
Publicatie status<!--hdPublicationStatus-->: Unpublished<br>
Publicatie status<!--hdPublicationStatus-->: Published<br>
Publicatie datum<!--hdPublicationDate-->:  
Publicatie datum<!--hdPublicationDate-->: 25-04-2025
<!-- Aanroep Errata transclude page -->
<!-- Aanroep Errata transclude page -->
{{Errata<!--hdErrata-->|2024|{{PAGENAME}}}}
{{Errata<!--hdErrata-->|2024|{{PAGENAME}}}}
Regel 44: Regel 44:
|style="width:250px; "|DCM::KeywordList||Eten, ADL, beperking
|style="width:250px; "|DCM::KeywordList||Eten, ADL, beperking
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::LifecycleStatus||Draft
|style="width:250px; "|DCM::LifecycleStatus||Final
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::ModelerList||Werkgroep RadB Verpleegkundige Gegevens
|style="width:250px; "|DCM::ModelerList||Werkgroep RadB Verpleegkundige Gegevens
Regel 50: Regel 50:
|style="width:250px; "|DCM::Name||nl.zorg.VermogenTotEten
|style="width:250px; "|DCM::Name||nl.zorg.VermogenTotEten
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::PublicationDate||
|style="width:250px; "|DCM::PublicationDate||25-04-2025
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::PublicationStatus||Unpublished
|style="width:250px; "|DCM::PublicationStatus||Published
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::ReviewerList||Projectgroep RadB Verpleegkundige Gegevens &amp; Kerngroep Registratie aan de Bron
|style="width:250px; "|DCM::ReviewerList||Projectgroep RadB Verpleegkundige Gegevens & Kerngroep Registratie aan de Bron
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::RevisionDate||15-06-2020
|style="width:250px; "|DCM::RevisionDate||15-06-2020
Regel 75: Regel 75:
|-
|-
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_0#ZIB-453 | ZIB-453 ]]
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_0#ZIB-453 | ZIB-453 ]]
|Wijziging naamgeving ZIB&#39;s en logo&#39;s door andere opzet van beheer
|Wijziging naamgeving ZIB's en logo's door andere opzet van beheer
|}
|}


Regel 172: Regel 172:


==Example Instances==
==Example Instances==
Voorbeeld file fout: Kan het opgegeven bestand niet vinden. : C:\Users\zanen_nict1\Nictiz\ZIB centrum - Documenten\9. Overig\9.5. Software\Voorbeeldbestanden werkversie\ZIB_Examples_2024\nl.zorg.VermogenTotEten-v3.1.1(NL)_Voorbeeld.docx
{|class="wikitable" width="428px" style= "font-size: 9.5pt;"
|-style=vertical-align:top;
|colspan="2" style="background-color: #1F497D; width: 100%; "|<font color=#FFFFFF><b>VermogenTot</b></font><font color=#FFFFFF><b>Eten</b></font>
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 50%; "|Eten
| style="width: 50%; "|Hulp nodig
|-style=vertical-align:top;
|rowspan="2" style="width: 50%; "|EetBeperkingen
| style="width: 50%; "|Snijden/openen
|-style=vertical-align:top;
| style="width: 50%; "|Eetgerei hanteren
|}
 
==References==
==References==
1. International Classification of Functioning Disability and Health (ICF) [Online] Beschikbaar op:<font color="#0000ff"><u>http:/www.rivm.nl/who-fic/icf.htm</u></font> [Geraadpleegd: 13 februari 2015]
1. International Classification of Functioning Disability and Health (ICF) [Online] Beschikbaar op:<font color="#0000ff"><u>http:/www.rivm.nl/who-fic/icf.htm</u></font> [Geraadpleegd: 13 februari 2015]
Regel 182: Regel 194:
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.7.2
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.7.2
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Status<!--vsStatusTag-->: Active
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 207: Regel 220:
|2.16.840.1.113883.6.96
|2.16.840.1.113883.6.96
|Snijden/openen
|Snijden/openen
|-style="background-color: #1F497D; color: white; font-weight: bold; "
|colspan="5"|
|-style="vertical-align:top; background-color: #EBF5FB;"
|colspan="5"|Andere waarden zijn niet toegestaan<!--vsExcludeOTH-->
|}
|}
=== EtenCodelijst===
=== EtenCodelijst===
Regel 213: Regel 230:
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.7.1
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.7.1
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Status<!--vsStatusTag-->: Active
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 238: Regel 256:
|2.16.840.1.113883.6.96
|2.16.840.1.113883.6.96
|Volledig afhankelijk
|Volledig afhankelijk
|-style="background-color: #1F497D; color: white; font-weight: bold; "
|colspan="5"|
|-style="vertical-align:top; background-color: #EBF5FB;"
|colspan="5"|Andere waarden zijn niet toegestaan<!--vsExcludeOTH-->
|}
|}


Regel 250: Regel 272:
:--
:--
==Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR<!--ftHeader-->==
==Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR<!--ftHeader-->==
Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.&lt;BR&gt;Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:<!--ftReferenceIntro-->
Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.<BR>Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:<!--ftReferenceIntro-->
<ul>
<ul>
<li>HL7&#174; versie 3 CDA compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz ART-DECOR&#174; omgeving<!--ftArtDecorReference--> {{ArtDecorLinks|2024|4.7}}</li>
<li>HL7® versie 3 CDA compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz ART-DECOR® omgeving<!--ftArtDecorReference--> {{ArtDecorLinks|2024|4.7}}</li>
<li>HL7&#174; FHIR&#174; compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz-omgeving op de Simplifier FHIR Registry<!--ftSimplifierReference--> {{SimplefierLinks|2024|AbilityToEat}}</li>
<li>HL7® FHIR® compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz-omgeving op de Simplifier FHIR Registry<!--ftSimplifierReference--> {{SimplefierLinks|2024|AbilityToEat}}</li>
</ul>
</ul>
==Downloads<!--ftDownloadTitle-->==
==Downloads<!--ftDownloadTitle-->==
De bouwsteen is ook beschikbaar als [[Media:nl.zorg.VermogenTotEten-v3.1.1(2024NL).pdf|pdf bestand]] [[File:PDF.png|link=]] of als [[Media:nl.zorg.VermogenTotEten-v3.1.1(2024NL).xlsx|spreadsheet]] [[File:xlsx.png|link=]]<!--ftDownloads-->
De bouwsteen is ook beschikbaar als [[Media:nl.zorg.VermogenTotEten-v3.1.1(2024NL).pdf|pdf bestand]] [[File:PDF.png|link=]] of als [[Media:nl.zorg.VermogenTotEten-v3.1.1(2024NL).xlsx|spreadsheet]] [[File:xlsx.png|link=]]<!--ftDownloads-->
==Over deze informatie<!--ftHeader2-->==
==Over deze informatie<!--ftHeader2-->==
De informatie in deze wiki pagina is gebaseerd op de<!--ftInfoBase--> Prepublicatie 2024-1 <BR>
De informatie in deze wiki pagina is gebaseerd op de<!--ftInfoBase--> Publicatie 2024 <BR>
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:
<ul>
<ul>
<li>SNOMED Clinical Terms versie: 20240331 [R] (maart 2024-editie)</li>
<li>SNOMED Clinical Terms versie: 20250630 [R] (juni 2025-editie)</li>
<li>LOINC version 2.77</li>
<li>LOINC version 2.77</li>
</ul>
</ul>
De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina<!--ftConditions--> [[Bestand:list2.png|link=ZIB_Hoofdpagina<!--wikiMainpage-->]]<BR>
De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina<!--ftConditions--> [[Bestand:list2.png|link=ZIB_Hoofdpagina<!--wikiMainpage-->]]<BR>
Deze pagina is gegenereerd op 23/04/2024 12:37:46 met ZibExtraction v. 9.3.8777.28571<!--ftDate--> <BR>
Deze pagina is gegenereerd op 10/07/2025 16:11:35 met ZibExtraction v. 9.5.9242.40707<!--ftDate--> <BR>
-----
-----
<div style="text-align: right; direction: ltr; margin-left: 1em;" >[[Bestand: Back 16.png| link= ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL)]] [[ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL) |Terug naar ZIB overzicht<!--hdBackToMainPage--> ]]</div>
<div style="text-align: right; direction: ltr; margin-left: 1em;" >[[Bestand: Back 16.png| link= ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL)]] [[ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL) |Terug naar ZIB overzicht<!--hdBackToMainPage--> ]]</div>

Huidige versie van 10 jul 2025 om 15:50



Algemeen

Naam: nl.zorg.VermogenTotEten
Versie: 3.1.1
ZIB Status:Final
Publicatie: 2024
Publicatie status: Published
Publicatie datum: 25-04-2025


Terug naar ZIB overzicht

Metadata

DCM::CoderList Werkgroep RadB Verpleegkundige Gegevens
DCM::ContactInformation.Address *
DCM::ContactInformation.Name *
DCM::ContactInformation.Telecom *
DCM::ContentAuthorList Werkgroep RadB Verpleegkundige Gegevens
DCM::CreationDate 13-3-2014
DCM::DeprecatedDate
DCM::DescriptionLanguage nl
DCM::EndorsingAuthority.Address
DCM::EndorsingAuthority.Name PM
DCM::EndorsingAuthority.Telecom
DCM::Id 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.3.4.7
DCM::KeywordList Eten, ADL, beperking
DCM::LifecycleStatus Final
DCM::ModelerList Werkgroep RadB Verpleegkundige Gegevens
DCM::Name nl.zorg.VermogenTotEten
DCM::PublicationDate 25-04-2025
DCM::PublicationStatus Published
DCM::ReviewerList Projectgroep RadB Verpleegkundige Gegevens & Kerngroep Registratie aan de Bron
DCM::RevisionDate 15-06-2020
DCM::Supersedes nl.zorg.VermogenTotEten-v3.1
DCM::Version 3.1.1
HCIM::PublicationLanguage NL

Revision History

Publicatieversie 1.0 (01-07-2015)

Publicatieversie 3.0 (01-05-2016)

ZIB-453 Wijziging naamgeving ZIB's en logo's door andere opzet van beheer

Publicatieversie 3.1 (04-09-2017)

ZIB-530 Verwijzingen naar de bouwsteen Verpleegkundige Interventie verwijderd
ZIB-531 Vervangen 5-punts ICF schaal door 3-punts SNOMED CT schaal voor beperkingen en stoornissen

Publicatieversie 3.1.1 (01-09-2020)

ZIB-1115 Serie zibs vermogen tot datatype CO klopt niet

Concept

Zelfstandig eten kunnen bereiden en nuttigen is een onderdeel van zelfzorg. Beperkingen in dit vermogen duiden op een verminderde zelfredzaamheid op dit gebied.
Deze activiteit wordt samen met activiteiten zoals onder andere drinken, zich kleden en zich wassen, ook aangeduid als algemene dagelijkse levensverrichtingen (ADL). Dit zijn de handelingen die mensen dagelijks in het gewone leven verrichten. De mate waarin een persoon al deze activiteiten zelfstandig kan verrichten zijn een maat voor de totale zelfredzaamheid.

Purpose

Informatie over beperkingen in het vermogen om zelfstandig eten te kunnen bereiden en nuttigen is van belang bij het bepalen van de aard en intensiteit van de zorg die aan de patiënt geboden moet worden. In een overdrachtsituatie biedt het de ontvangende organisatie de mogelijkheid te anticiperen op de zwaarte van de te leveren zorg waardoor de continuïteit van de zorgverlening gerealiseerd kan worden.
Indien beleid is ingezet om de zelfredzaamheid te verbeteren, biedt de vastgelegde mate van zelfstandigheid de mogelijkheid de doeltreffendheid van de behandeling vast te stellen.

Evidence Base

De definities van de concepten zijn (deels) ontleend aan de Nederlandse vertaling van de ICNP begrippen.

Naast deze bouwsteen zijn er meer instrumenten om zelfredzaamheid vast te leggen, zoals KATZ-ADL en de BarthelIndex. De KATZ-ADL wordt vooral gebruikt bij kwetsbare ouderen en de BarthelIndex wordt met name gebruikt voor patiënten met een beroerte.

Deze bouwsteen evalueert het vermogen tot eten met een driepuntsschaal. Bij KATZ-ADL valt dit onder het aspect Voeden en bij de BarthelIndex onder het aspect EtenDrinken. Het vermogen wordt bij deze twee instrumenten gescoord op een schaal met minder punten.

Information Model


#EetBeperkingenCodelijst#EtenCodelijst#3958#3960#3957


Type Id Concept Card. Definitie DefinitieCode Verwijzing
NL-CM:4.7.1 VermogenTotEten Rootconcept van de bouwsteen VermogenTotEten. Dit concept bevat alle gegevenselementen van de bouwsteen VermogenTotEten.
NL-CM:4.7.3 Eten 1 Zichzelf voeden: het brengen van voedsel naar de mond en het voeden van zichzelf tot men verzadigd is.
288883002 Vermogen tot eten
EtenCodelijst
NL-CM:4.7.4 EetBeperkingen 0..* Eetbeperkingen verbijzonderen de beperkingen ten aanzien van eten.
288843005 Vaardigheid betreffende eten
EetBeperkingenCodelijst

Kolommen Concept en DefinitieCode: houdt de muis boven de waarde voor meer informatie
Voor uitleg over de gebruikte symbolen, zie de legenda pagina

Example Instances

VermogenTotEten
Eten Hulp nodig
EetBeperkingen Snijden/openen
Eetgerei hanteren

References

1. International Classification of Functioning Disability and Health (ICF) [Online] Beschikbaar op:http:/www.rivm.nl/who-fic/icf.htm [Geraadpleegd: 13 februari 2015]

Valuesets

EetBeperkingenCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.7.2 Binding: Required Status: Active
Conceptnaam Conceptcode Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
Moeite met naar mond brengen van voedsel 289010002 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Naar de mond brengen
Moeite met hanteren van eetgerei bij zelfstandig eten 289046006 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Eetgerei hanteren
Moeite met in stukken snijden van voedsel 289078003 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Snijden/openen
Andere waarden zijn niet toegestaan

EtenCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.4.7.1 Binding: Required Status: Active
Conceptnaam Conceptcode Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
In staat om zelfstandig te eten 165224005 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Onafhankelijk
Hulp nodig bij eten 129033007 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Hulp nodig
Niet in staat zelf te eten 289001005 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Volledig afhankelijk
Andere waarden zijn niet toegestaan

Deze bouwsteen in overige publicaties

Bouwsteen verwijzingen

Deze bouwsteen verwijst naar

--

Deze bouwsteen wordt gebruikt in

--

Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR

Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.
Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:

  • HL7® versie 3 CDA compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz ART-DECOR® omgeving
  • HL7® FHIR® compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz-omgeving op de Simplifier FHIR Registry

Downloads

De bouwsteen is ook beschikbaar als pdf bestand of als spreadsheet

Over deze informatie

De informatie in deze wiki pagina is gebaseerd op de Publicatie 2024
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:

  • SNOMED Clinical Terms versie: 20250630 [R] (juni 2025-editie)
  • LOINC version 2.77

De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina
Deze pagina is gegenereerd op 10/07/2025 16:11:35 met ZibExtraction v. 9.5.9242.40707


Terug naar ZIB overzicht