Symptoom-v1.0(2024NL): verschil tussen versies

Uit Zorginformatiebouwstenen
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Update bot (overleg | bijdragen)
Nieuwe pagina aangemaakt met '<!-- Hieronder wordt een transclude page aangeroepen --> {{Versions-2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.3.5.5(NL)|1|Symptoom-v1.0(2024NL)}} <!-- Tot hier de transclude page --> ==Algemeen<!--hdGeneralInformation-->== Naam<!--hdName-->: '''nl.zorg.Symptoom''' link=Symptom-v1.0(2024EN)<BR> Versie<!--hdVersion-->: '''1.0''' <br> ZIB Status<!--hdStatus-->:Draft<br> Publicatie<!--hdPublication-->: '''2024''' <br> Publicatie status<!--hdPubli...'
 
Update bot (overleg | bijdragen)
Geen bewerkingssamenvatting
 
Regel 3: Regel 3:
<!-- Tot hier de transclude page -->
<!-- Tot hier de transclude page -->
==Algemeen<!--hdGeneralInformation-->==
==Algemeen<!--hdGeneralInformation-->==
Naam<!--hdName-->: '''nl.zorg.Symptoom''' [[Bestand:EN.png|link=Symptom-v1.0(2024EN)]]<BR>
Naam<!--hdName-->: '''nl.zorg.Symptoom''' [[Bestand:EN.png|link=Zib of versie niet gevonden-v1.0(2024EN)]]<BR>
Versie<!--hdVersion-->: '''1.0''' <br>
Versie<!--hdVersion-->: '''1.0''' <br>
ZIB Status<!--hdStatus-->:Draft<br>
ZIB Status<!--hdStatus-->:Final<br>
Publicatie<!--hdPublication-->: '''2024''' <br>
Publicatie<!--hdPublication-->: '''2024''' <br>
Publicatie status<!--hdPublicationStatus-->: Unpublished<br>
Publicatie status<!--hdPublicationStatus-->: Prepublished<br>
Publicatie datum<!--hdPublicationDate-->:  
Publicatie datum<!--hdPublicationDate-->: 15-04-2024
<!-- Aanroep Errata transclude page -->
<!-- Aanroep Errata transclude page -->
{{Errata<!--hdErrata-->|2024|{{PAGENAME}}}}
{{Errata<!--hdErrata-->|2024|{{PAGENAME}}}}
Regel 44: Regel 44:
|style="width:250px; "|DCM::KeywordList||
|style="width:250px; "|DCM::KeywordList||
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::LifecycleStatus||Draft
|style="width:250px; "|DCM::LifecycleStatus||Final
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::ModelerList||*
|style="width:250px; "|DCM::ModelerList||*
Regel 50: Regel 50:
|style="width:250px; "|DCM::Name||nl.zorg.Symptoom
|style="width:250px; "|DCM::Name||nl.zorg.Symptoom
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::PublicationDate||
|style="width:250px; "|DCM::PublicationDate||15-04-2024
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::PublicationStatus||Unpublished
|style="width:250px; "|DCM::PublicationStatus||Prepublished
|-  
|-  
|style="width:250px; "|DCM::ReviewerList||Zib-centrum
|style="width:250px; "|DCM::ReviewerList||Zib-centrum
Regel 69: Regel 69:
'' <!--noTranslation-->''
'' <!--noTranslation-->''


<u>Publicatieversie 1.0</u> (nn-nn-nnnn)
<u>Publicatieversie 1.0</u> (15-04-2024)
{|
{|
|-
Issue summaries niet beschikbaar<BR>
|style="width:75px; "|[[ZIBIssues500_3#ZIB-1934 | ZIB-1934 ]]
Bevat: ZIB-1934.
|ProbleemType moet ProbleemCategorie worden
|}
|}
</div>
</div>
Regel 102: Regel 101:
rect 385 697 516 729 [[#SymptoomNaamCodelijst]]
rect 385 697 516 729 [[#SymptoomNaamCodelijst]]
rect 732 130 848 200 [[#5092]]
rect 732 130 848 200 [[#5092]]
rect 381 130 497 200 [[TijdsInterval-v1.3(2024NL)]]
rect 381 130 497 200 [[TijdsInterval-v1.1.1(2024NL)]]
rect 196 353 312 423 [[#5082]]
rect 196 353 312 423 [[#5082]]
rect 557 575 673 645 [[Bereik-v1.0.1(2024NL)]]
rect 557 575 673 645 [[Bereik-v1.0.1(2024NL)]]
Regel 115: Regel 114:
rect 732 464 848 534 [[#5087]]
rect 732 464 848 534 [[#5087]]
rect 732 353 848 423 [[#5081]]
rect 732 353 848 423 [[#5081]]
rect 196 244 312 312 [[AandoeningOfGesteldheid-v1.0(2024NL)]]
rect 196 244 312 312 [[Zib of versie niet gevonden-v??(2024NL)]]
rect 196 131 312 201 [[#5083]]
rect 196 131 312 201 [[#5083]]
rect 196 463 312 533 [[AnatomischeLocatie-v1.0.3(2024NL)]]
rect 196 463 312 533 [[AnatomischeLocatie-v1.0.2(2024NL)]]
rect 557 130 673 200 [[#5088]]
rect 557 130 673 200 [[#5088]]
rect 470 326 590 396 [[#5095]]
rect 470 326 590 396 [[#5095]]
Regel 135: Regel 134:
{|
{|
|-
|-
|<span title = "Codesystem: SNOMED CT; General symptom description (finding)" >[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=162408000 162408000] Algemene klachtbeschrijving</span>
|<span title = "Codesystem: SNOMED CT; General symptom description (finding)" >[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=162408000 162408000] Algemene symptoombeschrijving</span>
|}
|}
|
|
Regel 153: Regel 152:
{|
{|
|-
|-
|[[Bestand: block.png | link=TijdsInterval-v1.3(2024NL)]]||[[TijdsInterval-v1.3(2024NL) |TijdsInterval]]
|[[Bestand: block.png | link=TijdsInterval-v1.1.1(2024NL)]]||[[TijdsInterval-v1.1.1(2024NL) |TijdsInterval]]
|}
|}
|-style="vertical-align:top; background-color: transparent; "
|-style="vertical-align:top; background-color: transparent; "
Regel 219: Regel 218:
|Het verloop van de intensiteit van het symptoom in de tijd, zoals toegenomen, onveranderd.
|Het verloop van de intensiteit van het symptoom in de tijd, zoals toegenomen, onveranderd.
|
|
{|
|-
|<span title = "Codesystem: SNOMED CT; Change values (qualifier value)" >[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=288533004 288533004] Waarde van verandering</span>
|}
|
|
{|
{|
Regel 255: Regel 250:
{|
{|
|-
|-
|<span title = "Codesystem: SNOMED CT; Time symptom lasts (observable entity)" >[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=162442009 162442009] Duur van klacht</span>
|<span title = "Codesystem: SNOMED CT; Time symptom lasts (observable entity)" >[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=162442009 162442009] Duur van klacht bij optreden</span>
|}
|}
|
|
Regel 299: Regel 294:
{|
{|
|-
|-
|[[Bestand: block.png | link=AnatomischeLocatie-v1.0.3(2024NL)]]||[[AnatomischeLocatie-v1.0.3(2024NL) |AnatomischeLocatie]]
|[[Bestand: block.png | link=AnatomischeLocatie-v1.0.2(2024NL)]]||[[AnatomischeLocatie-v1.0.2(2024NL) |AnatomischeLocatie]]
|}
|}
|-style="vertical-align:top; background-color: transparent; "
|-style="vertical-align:top; background-color: transparent; "
Regel 325: Regel 320:
{|
{|
|-
|-
|[[Bestand: block.png | link=AandoeningOfGesteldheid-v1.0(2024NL)]]||[[AandoeningOfGesteldheid-v1.0(2024NL) |AandoeningOfGesteldheid]]
|[[Bestand: block.png | link=Zib of versie niet gevonden-v??(2024NL)]]||[[Zib of versie niet gevonden-v??(2024NL) |Zib of versie niet gevonden]]
|}
|}
|-style="vertical-align:top; background-color: transparent; "
|-style="vertical-align:top; background-color: transparent; "
Regel 599: Regel 594:
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.2
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.2
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Binding<!--vsBindingTag-->:  
|Status<!--vsStatusTag-->: Deprecated
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 630: Regel 626:
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.4
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.4
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Binding<!--vsBindingTag-->:  
|Status<!--vsStatusTag-->: Deprecated
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 639: Regel 636:
|Omschrijving<!--vsDescription-->
|Omschrijving<!--vsDescription-->
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "(qualifier value)">No status change</span>
|<span title = "No status change (qualifier value)">Ongewijzigd</span>
|[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=260388006 260388006]
|[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=260388006 260388006]
|SNOMED CT
|SNOMED CT
Regel 662: Regel 659:
|2.16.840.1.113883.6.96
|2.16.840.1.113883.6.96
|Fluctuerend
|Fluctuerend
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "No longer present (qualifier value)">Niet meer aanwezig</span>
|[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=350361000146109 350361000146109]
|SNOMED CT
|2.16.840.1.113883.6.96
|Niet meer aanwezig
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|Other
|Other
Regel 673: Regel 676:
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.5
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.5
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Binding<!--vsBindingTag-->:  
|Status<!--vsStatusTag-->: Deprecated
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 694: Regel 698:
|Mild tot matig
|Mild tot matig
|-style="vertical-align:top; "
|-style="vertical-align:top; "
|<span title = "Moderate severity (qualifier value)">Matig</span>
|<span title = "Moderate severity (qualifier value)">Matige ernst</span>
|[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=6736007 6736007]
|[https://terminologie.nictiz.nl/art-decor/snomed-ct?conceptId=6736007 6736007]
|SNOMED CT
|SNOMED CT
Regel 722: Regel 726:
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.8
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.8
|Binding<!--vsBindingTag-->: Required
|Binding<!--vsBindingTag-->:  
|Status<!--vsStatusTag-->: Deprecated
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 737: Regel 742:
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|-style='vertical-align:top; background-color: #E8D7BE;'
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.3
|Valueset OID<!--vsValuesetOID-->: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.3
|Binding<!--vsBindingTag-->: Extensible
|Binding<!--vsBindingTag-->:  
|Status<!--vsStatusTag-->: Deprecated
|}
|}
{| class="wikitable"  width="60% "
{| class="wikitable"  width="60% "
Regel 783: Regel 789:
==Bouwsteen verwijzingen<!--ftReferences-->==
==Bouwsteen verwijzingen<!--ftReferences-->==
====Deze bouwsteen verwijst naar<!--ftRefersTo-->====
====Deze bouwsteen verwijst naar<!--ftRefersTo-->====
*[[AandoeningOfGesteldheid-v1.0(2024NL)|AandoeningOfGesteldheid-v1.0]]
:--
*[[AnatomischeLocatie-v1.0.3(2024NL)|AnatomischeLocatie-v1.0.3]]
*[[Bereik-v1.0.1(2024NL)|Bereik-v1.0.1]]
*[[TijdsInterval-v1.3(2024NL)|TijdsInterval-v1.3]]
====Deze bouwsteen wordt gebruikt in<!--ftReferredBy-->====
====Deze bouwsteen wordt gebruikt in<!--ftReferredBy-->====
*[[Uitsluiting-v1.0(2024NL)|Uitsluiting-v1.0]]
:--
==Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR<!--ftHeader-->==
==Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR<!--ftHeader-->==
Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.&lt;BR&gt;Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:<!--ftReferenceIntro-->
Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.&lt;BR&gt;Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:<!--ftReferenceIntro-->
Regel 801: Regel 804:
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:
<ul>
<ul>
<li>SNOMED Clinical Terms versie: 20240331 [R] (maart 2024-editie)</li>
<li>SNOMED Clinical Terms versie: 20250630 [R] (juni 2025-editie)</li>
<li>LOINC version 2.77</li>
<li>LOINC version 2.77</li>
</ul>
</ul>
De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina<!--ftConditions--> [[Bestand:list2.png|link=ZIB_Hoofdpagina<!--wikiMainpage-->]]<BR>
De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina<!--ftConditions--> [[Bestand:list2.png|link=ZIB_Hoofdpagina<!--wikiMainpage-->]]<BR>
Deze pagina is gegenereerd op 23/04/2024 12:16:54 met ZibExtraction v. 9.3.8777.28571<!--ftDate--> <BR>
Deze pagina is gegenereerd op 11/07/2025 13:37:06 met ZibExtraction v. 9.4.9322.19065<!--ftDate--> <BR>
-----
-----
<div style="text-align: right; direction: ltr; margin-left: 1em;" >[[Bestand: Back 16.png| link= ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL)]] [[ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL) |Terug naar ZIB overzicht<!--hdBackToMainPage--> ]]</div>
<div style="text-align: right; direction: ltr; margin-left: 1em;" >[[Bestand: Back 16.png| link= ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL)]] [[ZIB_Publicatie<!--wikiReleasePage-->_2024(NL) |Terug naar ZIB overzicht<!--hdBackToMainPage--> ]]</div>

Huidige versie van 11 jul 2025 om 12:48

---

Algemeen

Naam: nl.zorg.Symptoom
Versie: 1.0
ZIB Status:Final
Publicatie: 2024
Publicatie status: Prepublished
Publicatie datum: 15-04-2024


Terug naar ZIB overzicht

Metadata

DCM::CoderList Zib-centrum
DCM::ContactInformation.Address *
DCM::ContactInformation.Name *
DCM::ContactInformation.Telecom *
DCM::ContentAuthorList Zib-centrum
DCM::CreationDate 01-05-2023
DCM::DeprecatedDate
DCM::DescriptionLanguage nl
DCM::EndorsingAuthority.Address
DCM::EndorsingAuthority.Name *
DCM::EndorsingAuthority.Telecom
DCM::Id 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.3.5.5
DCM::KeywordList
DCM::LifecycleStatus Final
DCM::ModelerList *
DCM::Name nl.zorg.Symptoom
DCM::PublicationDate 15-04-2024
DCM::PublicationStatus Prepublished
DCM::ReviewerList Zib-centrum
DCM::RevisionDate
DCM::Supersedes *
DCM::Version 1.0
HCIM::PublicationLanguage NL

Revision History

Publicatieversie 1.0 (15-04-2024)

Issue summaries niet beschikbaar
Bevat: ZIB-1934.

Concept

Een verschijnsel waarmee een aandoening (ziekte of conditie) van de patiënt zich presenteert. Dit omvat ook een klacht of een bevinding, maar geen aanvullend onderzoek, zoals laboratoriumbepalingen functie- en beeldvormend onderzoek.

Purpose

Symptomen zijn een belangrijke basis voor het duiden van de aandoening (het stellen van de diagnose) en voor het inschatten van de ernst van de aandoening en de noodzaak voor nader onderzoek of behandeling. Symptomen en het beloop daarvan zijn ook essentieel voor het evalueren van de effectiviteit van de behandeling.

Evidence Base

<languages xml:space="preserve">

 <nl-NL>Toelichting bij zib Symptoom

Een symptoom betreft een verschijnsel in brede zin (dus ook klacht en bevinding) waarmee een aandoening of gesteldheid zich presenteert, maar dan wel beperkt tot verschijnselen die de patiënt zelf opmerkt of die een zorgverlener, zo nodig met eenvoudige instrumenten, kan waarnemen.
Er kunnen meerdere symptomen verwijzen naar dezelfde AandoeningOfGesteldheid, want een aandoening of gesteldheid kan zich met > 1 symptoom presenteren.
Als een symptoom verandert, geeft een nieuwe instantiatie van zib Symptoom met dezelfde Symptoomnaam en een meer recente SymptoomStatusDatum aan hoe het symptoom zich op die meer recente datum(tijd) presenteerde. Een reeks van instantiaties van Symptoom met dezelfde SymptoomNaam representeert dan het verloop van het symptoom aan de hand van een oplopende waarde voor SymptoomStatusDatum.
 
De cardinaliteit van de verwijzing naar AandoeningOfGesteldheid is 0..1, omdat er bij een ontkenning van een symptoom geen sprake hoeft te zijn van een aandoening of gesteldheid waarop die ontkenning betrekking heeft. Om te representeren dat een patiënt geen koorts heeft, is het de bedoeling om gebruik te maken van de zib Uitsluiting met een verwijzing naar Symptoom. Indien de ontkenning van koorts op zichzelf staat, verwijst de instantiatie van Symptoom niet naar een AandoeningOfGesteldheid. Als de ontkenning van koorts expliciet op bepaalde aandoening of gesteldheid betrekking heeft, dan heeft de instantiatie van Symptoom wel een verwijzing naar de betreffende AandoeningOfGesteldheid.
Voorbeeld: stel een patiënt heeft een aandoening met de diagnose diverticulitis, dan kan de zorgverlener expliciet willen vastleggen dat er geen sprake is van koorts, omdat koorts een indicatie is voor opname. In dat geval zal het uitgesloten symptoom ‘koorts’ een verwijzing hebben naar dezelfde AandoeningOfGesteldheid als waar het diagnostisch inzicht ‘diverticulitis’ naar verwijst.

Functionaliteit (informatief) Het kan voorkomen dat een zorgverlener nog geen (differentiaal)diagnose bij een patiënt kan stellen en alleen ≥ 1 belangrijke symptomen kan aangeven waarvan hij/zij denkt dat deze bij elkaar horen en waarschijnlijk door één aandoening verklaard kunnen worden. In dit geval moet het EPD een nieuwe AandoeningOfGesteldheid aanmaken en de nieuwe instantiatie(s) van Symptoom daarnaar laten verwijzen. Het EPD moet ook ondersteunen dat de zorgverlener ≥ 1 symptomen vastlegt bij een aandoening of gesteldheid met een bijbehorende (differentiaal)diagnose. Deze symptomen verwijzen dan naar diezelfde AandoeningOfGesteldheid.
Bij het wijzigen van een bestaand symptoom moet het EPD de nieuwe instantiatie van Symptoom laten verwijzen naar dezelfde AandoeningOfGesteldheid als de voorgaande instantiatie van Symptoom met dezelfde SymptoomNaam.

Information Model


#SymptoomNaamCodelijst#5092TijdsInterval-v1.1.1(2024NL)#5082Bereik-v1.0.1(2024NL)#OntstaanswijzeCodelijst#5094#SymptoomErnstCodelijst#SymptoomBeloopCodelijst#TijdPatroonCodelijst#5089#5085#5093#5087#5081Zib of versie niet gevonden-v??(2024NL)#5083AnatomischeLocatie-v1.0.2(2024NL)#5088#5095


Type Id Concept Card. Definitie DefinitieCode Verwijzing
NL-CM:5.5.1 Symptoom Dit is een verwijzing naar het rootconcept van de bouwsteen Symptoom.
162408000 Algemene symptoombeschrijving
NL-CM:5.5.16 SymptoomPeriode::TijdsInterval 1 De periode waarin het symptoom aanwezig is (geweest).
408731000 Temporele context
TijdsInterval
NL-CM:5.5.3 SymptoomStatusDatum 1 Datum vanaf wanneer de specificatie van het symptoom van toepassing is.
162499001 Klacht is veranderd
NL-CM:5.5.17 IsVerpleegkundigeDiagnose 1 Geeft aan of het symptoom gehanteerd wordt als een verpleegkundige diagnose.
86644006 Verpleegkundige diagnose
NL-CM:5.5.5 Ontstaanswijze 1 Aanduiding van de snelheid waarmee het symptoom in het begin optrad.
OntstaanswijzeCodelijst
NL-CM:5.5.6 TijdPatroon 0..1 Het patroon in de tijd waarmee het symptoom zich manifesteert, zoals continu of intermitterend.
288524001 Beloop
TijdPatroonCodelijst
NL-CM:5.5.7 SymptoomBeloop 0..1 Het verloop van de intensiteit van het symptoom in de tijd, zoals toegenomen, onveranderd.
SymptoomBeloopCodelijst
NL-CM:5.5.8 SymptoomErnst 1 Geeft de mate van ernst van het symptoom aan op het moment van de SymptoomStatusDatum.
246112005 Ernst
SymptoomErnstCodelijst
NL-CM:5.5.9 DuurBijOptreden::Bereik 0..1 Duur van optreden bij een intermitterend of aanvalsgewijze symptoom.
162442009 Duur van klacht bij optreden
Bereik
NL-CM:5.5.10 SymptoomNaam 1 Naam en code van het symptoom via selectie uit een codelijst, gebaseerd op een gestandaardiseerd codestelsel.
SymptoomNaamCodelijst
NL-CM:5.5.11 NadereSpecificatieSymptoomNaam 0..1 Meer gedetailleerde specificatie van de symptoomNaam die op basis van de codelijst is gekozen, omdat de vereiste mate van detail (nog) niet in de codelijst beschikbaar is.
NL-CM:5.5.12 AnatomischeLocatie 0..* De plaats(en) op en/of in het lichaam waar het symptoom zich presenteert.
363698007 Locatie van bevinding
AnatomischeLocatie
NL-CM:5.5.13 BeïnvloedendeFactoren 0..1 Handelingen, gebeurtenissen of omstandigheden die invloed hebben op de manier waarop het symptoom zich presenteert. I.h.a. gaat het om factoren die leiden tot verergering dan wel vermindering van het symptoom.
NL-CM:5.5.14 AandoeningOfGesteldheid 0..* De aandoening of gesteldheid waarvan het symptoom een verschijnsel is.
64572001 Aandoening
Zib of versie niet gevonden
NL-CM:5.5.15 Toelichting 0..1 Een in vrije tekst geformuleerde toelichting bij het symptoom, die niet wordt gerepresenteerd door de andere dataelementen in het informatiemodel.

Kolommen Concept en DefinitieCode: houdt de muis boven de waarde voor meer informatie
Voor uitleg over de gebruikte symbolen, zie de legenda pagina

Example Instances

Symptoom
SymptoomPeriode
StartDatumTijd 22-02-2023 22-02-2023 22-02-2023
EindDatumTijd
TijdsDuur
SymptoomStatusDatum 01-03-2023 05-03-2023 20-03-2023
SymptoomType Symptoom Symptoom Symptoom
SymptoomNaam Hoest Hoest Hoest
NadereSpecificatieSymptoomNaam Droge hoest Productieve hoest Productieve hoest
Ontstaanswijze Subacuut
TijdsPatroon Aanvalsgewijs Aanvalsgewijs
Beloop Verslechterd Verbeterd
Ernst Mild Matig Mild
DuurBijOptreden
minimumWaarde 30 min 5 min
maximumWaarde 1,5 u 10 min
nominaleWaarde
BeïnvloedendeFactoren Erger bij liggen
Toelichting
AnatomischeLocatie
Locatie
Lateraliteit
AandoeningOfGesteldheid
PeriodeAanwezig
StartDatumTijd 22-02-2023 22-02-2023 22-02-2023
EindDatumTijd
StatusDatum 01-03-2023 05-03-2023 20-03-2023
Beloop Verslechterd Verbeterd
Ernst Mild Matig Mild
Symptoom
SymptoomPeriode
StartDatumTijd 15-01-2023 10:30 15-01-2023 10:30
EindDatumTijd 26-02-2023
TijdsDuur
SymptoomStatusDatum 15-01-2023 26-02-2023
SymptoomType Symptoom Symptoom
SymptoomNaam Zwelling Zwelling
NadereSpecificatieSymptoomNaam
Ontstaanswijze Acuut
TijdsPatroon
Beloop Niet meer aanwezig
Ernst Ernstig
Beïnvloedende actoren Neemt toe bij beweging en neemt af in rust.
Toelichting
AnatomischeLocatie
Locatie Pols Pols
Lateraliteit Links Links
AandoeningOfGesteldheid
PeriodeAanwezig
StartDatumTijd 15-01-2023 15-01-2023
EindDatumTijd
StatusDatum 15-01-2023 26-02-2023
Beloop Herstellend
Ernst

Instructions

Een symptoom verwijst altijd naar de aandoening of gesteldheid waarvan het een uiting is. Er kunnen meerdere symptomen naar dezelfde aandoening of gesteldheid verwijzen.

Valuesets

OntstaanswijzeCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.2 Binding: Status: Deprecated
Conceptnaam Conceptcode Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
Geleidelijk optredend 61751001 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Geleidelijk ontstaan
Subacuut optredend 373935005 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Subacuut ontstaan
Onverwacht optredend 385315009 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Acuut onstaan

SymptoomBeloopCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.4 Binding: Status: Deprecated
Conceptnaam Conceptcode Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
Ongewijzigd 260388006 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Onveranderd
Verslechterd 231877006 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Verslechterd
Verbeterd 385425000 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Verbeterd
Fluctuerend 255341006 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Fluctuerend
Niet meer aanwezig 350361000146109 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Niet meer aanwezig
Other OTH NullFlavor 2.16.840.1.113883.5.1008 Anders

SymptoomErnstCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.5 Binding: Status: Deprecated
Conceptnaam Conceptcode Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
Licht 255604002 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Mild
Licht tot matig 371923003 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Mild tot matig
Matige ernst 6736007 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Matig
Matig tot ernstig 371924009 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Matig tot ernstig
Ernstig 24484000 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Ernstig
Van levensbedreigende ernst 442452003 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Levensbedreigend

SymptoomNaamCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.8 Binding: Status: Deprecated
Conceptnaam Codestelselnaam Codesysteem OID
SNOMED CT: <404684003|Klinische bevinding| SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96

TijdPatroonCodelijst

Valueset OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.2.5.5.3 Binding: Status: Deprecated
Conceptnaam Conceptcode Codestelselnaam Codesysteem OID Omschrijving
Aanhoudend 263730007 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Continu
Intermitterend 7087005 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Intermitterend
Paroxismaal 26593000 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Aanvalsgewijs
Cyclisch 44180009 SNOMED CT 2.16.840.1.113883.6.96 Cyclisch
Other OTH NullFlavor 2.16.840.1.113883.5.1008 Anders

Deze bouwsteen in overige publicaties

---

Bouwsteen verwijzingen

Deze bouwsteen verwijst naar

--

Deze bouwsteen wordt gebruikt in

--

Technische specificaties in HL7v3 CDA en HL7 FHIR

Om informatie op basis van zorginformatiebouwstenen uit te wisselen zijn aanvullende, meer technische specificaties nodig.<BR>Niet iedere omgeving kan met dezelfde technische specificaties overweg. Om deze reden zijn er meerdere typen technische specificaties:

  • HL7® versie 3 CDA compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz ART-DECOR® omgeving
  • HL7® FHIR® compatibele specificaties, beschikbaar via de Nictiz-omgeving op de Simplifier FHIR Registry

Downloads

De bouwsteen is ook beschikbaar als pdf bestand of als spreadsheet

Over deze informatie

De informatie in deze wiki pagina is gebaseerd op de Prepublicatie 2024-1
SNOMED CT en LOINC codes zijn gebaseeerd op:

  • SNOMED Clinical Terms versie: 20250630 [R] (juni 2025-editie)
  • LOINC version 2.77

De voorwaarden van gebruik staan op de beginpagina
Deze pagina is gegenereerd op 11/07/2025 13:37:06 met ZibExtraction v. 9.4.9322.19065


Terug naar ZIB overzicht